Kategoriler
Dizi İncelemesi

The White Lotus İnceleme

Hatırlar mısınız ben Euphoria 1. Sezon İncelemesinde Hbo kötü bir iş yapmaz demiştim. Beni de yanıltılar. Yanılmışım.  Hbo da kötü iş yapar. The White Lotus, komedi-drama türü altında yayınlandı ama ne dramasını düzgün veriyor ne de komedisiyle bizi güldürüyor. Hiçbir sahne görevini doğru düzgün yerine getiremiyor. Peki gerçekten bu kadar mı kötü?

Öncelikle hikayeye bakalım. Hikayemiz, Hawaii’ye tatile gelen bir evli çift, annesinin küllerini dökmek isteyen teyze ve 4 kişilik bir aileyle birlikte ailedeki kızın arkadaşı da gelerek başlıyor. Şimdi hikayede çok fazla gıcık eden unsur bulunuyor. Mesela annesinin küllerini denize dökmek isteyen yaşlı teyze; bu teyze neredeyse bütün diğer karakterlerin tatilinin içine ediyor. Yani aslında konu dramatik bir şey ; kadın annesiyle vedalaşmaya çalışıyor. Cast seçiminden dolayı mı yoksa karakterin bir derinliğinin olmasından dolayı mı bilmiyorum ama bu karakter her çıktığında diziyi bırakıp gitmek istedim. Onun dışında diğer karakterlerinde çok büyük bir derinliği yok. Mesela hikayenin bir yerine kadar Paula (kızın arkadaşı) ve Kai (otelde çalışan bir Hawaiili) sevgili oluyor sonra adam sözde ailesini kurtarmak (Ucuz drama) için Paula’nın kaldığı odayı soymaya çalışıyor ama yakalanıyor. Yakalanınca Kai bir anda hikayeden çıkıyor ve Paula umrunda değilmiş gibi davranıyor. Ondan başka verdiği bütün travmaları veya olayları tam işlemeden hikaye bitiyor. O zaman niye böyle bir işe kalkıştınız anlamadım. Neyse hikaye kısacası kötü.

Oyunculukları, hikaye gibi beğenmedim. Abartılı bir şekilde oynamışlar bu da ne dramın seyirciye geçmesini sağlamış ne de hikayenin anlaşılmasını sağlamış. Bazı sahnelerde abartılı oynamasalarda karakterlerle hiç bağ kuramıyoruz çünkü sözde iyi olan karakterler bile yaptığı şeyin iyi olmasına inanmıyor ama bizim inanmamızı bekliyor. Saçmalık. Kısaca oyunculuklarda çok kötü.

Çekim tekniği, makyaj, kostüm ve müzik hakkında konuşabileceğim hiçbir şey yok. Hepsi normal (standart) düzeyde.

Puan: 4/10 (Yakışmadı Hbo)

Translate »